Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rozliczenia split payment w praktyce

05 lipca 2023 | Rachunkowość | Krzysztof Wiesław Żukowski

Przedsiębiorcy, którzy posiadają firmowe rachunki bankowe są jednocześnie posiadaczami specjalnego rachunku VAT i niektóre transakcje muszą rozliczyć przez ten rachunek.

Przedsiębiorcy, którzy nabywają towary i usługi wymienione w załączniku nr 15 do ustawy o VAT muszą zapłacić nabywcy za ten towar lub usługę w metodzie podzielonej płatności, tj. kwotę netto i oddzielnie podatek VAT.

Co to za mechanizm

Mechanizm podzielonej płatności, czyli tzw. split payment, polega na zapłacie zobowiązania na rzecz kontrahenta przy użyciu komunikatu przelewu, dzięki któremu płatność za fakturę zostaje podzielona na kwotę netto oraz podatek VAT. Zgodnie z art. 108a ust. 1 ustawy o VAT split payment może być wykorzystany wyłącznie przez nabywców, którzy otrzymali fakturę kosztową z wykazaną kwotą podatku. Oznacza to, że w metodzie podzielonej płatności mogą płacić tylko tacy przedsiębiorcy, którzy dokonali zakupu od polskiego podatnika VAT niekorzystającego ze zwolnienia z VAT.

Banki lub spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe zakładają automatycznie specjalny rachunek VAT do rachunku rozliczeniowego firmy bez zawierania dodatkowej umowy. Specjalny rachunek VAT zostaje utworzony wyłącznie do rachunków prowadzonych w polskiej walucie, czyli w złotówkach. Oznacza to, że nie ma możliwości regulowania płatności z wykorzystaniem split payment w walucie obcej.

W sytuacji, gdy transakcja objęta jest obowiązkowym mechanizmem podzielonej płatności, a faktura wystawiona została w walucie obcej, nabywca...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12613

Wydanie: 12613

Spis treści
Zamów abonament